آژانس هواپیمائی جهانگردآژانس هواپیمائی جهانگرد

تور هند

تور هند ، آژانس جهانگرد سبکبال اصفهان

تاج محل

تاج محل یکی از شگفتی‌های معماری دنیای مدرن است که به دستور شاه جهان به عنوان مقبره‌ای برای همسرش ساخته شده است.

در سال ۱۶۳۲، شاه جهان، امپراتور گورکانیان هند، دستور داد تا برای همسر محبوبش مقبره‌ای بنا کنند. این مجموعه‌ی آرامگاهی که تاج محل نام دارد در کرانه‌ی رود جَمُنا (Yamuna) در آگرای هند واقع است. این مقبره‌ی مشهور و باشکوه در مدت بیش از بیست سال ساخته شده و یکی از نمونه‌های بی‌نظیر و برجسته‌ی معماری گورکانی است که از معماری پارسی، هندی و اسلامی نیز تأثیر پذیرفته است.

این مجموعه در سال ۱۹۸۳ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شد. این بنای باشکوه و دیدنی یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر در دنیا و نماد خیره‌کننده‌ای از تاریخ غنی هند است.

نزدیک به ۲۳۳ کیلومتر از دهلی به سمت جنوب دور می‌شویم تا به شهر آگرا برسیم. این جاده‌ای کوتاه با چندین پیچ و خم، شاید در یک صبح مه‌آلود صحنه‌ای شگفت‌انگیز بر ما آشکار سازد. اگر این بخت را داشته باشیم که گنبد سر بر آسمان کشیده  تاج محل را از میان مه به تماشا بنشینیم یقیناً به یکی از تجربه‌های ماندگار زندگی دست یافته‌ایم. شاه جهان که روزهای پیاپی در اندوه همسر محبوبش ممتاز محل به سوگواری و دوری‌گزیدن از مردم پرداخت،به ساخت بنایی برای یادبود همسرش فرمان داد .همین فرمان بود که به خلق یکی از زیباترین سازه‌های معماری تمامی طول تاریخ بشریت انجامید. تاج محل که به درستی همچون تاجی گرانبها و نگینی درخشان بر تارک معماری جهان اسلام و حتی معماری بشری ایستاده، غمی بزرگ را در درون خود نهان دارد.

در زیر گنبد اصلی پیکر شاه جهان نیز در کنار همسرش آرمیده است. چند سال پیش از مرگ، او که روزگاری بر شبه قاره هند حکمرانی می‌کرد توسط پسرش اورنگ زیب در قلعه‌ای در همان نزدیکی زندانی شد و شاید هر روز که این بنا را از دور در کنار رود یمنا می‌نگریست در این آرزو بود که هر چه زودتر به همسرش بپیوندد. در ساخت تاج محل که طرح اصلی آن از زیر دستان هنرمند معماران ایرانی برون آمده، سنگ‌های مرمر به بهترین شیوه ممکن تزئین یافته‌اند. در جای جای دیواره‌ها و بخش‌های دیگر بنا شاهد به کارگیری ظریف و خلاقانه سنگ‌های تزئینی و رنگین در میان سنگ‌های مرمر سفید هستیم که زیبایی و شکوه این بنا را دو چندان می‌کند. هر سال نزدیک به هشت میلیون جهانگرد از سراسر دنیا از این بنای یگانه دیدن کرده و شاید هر دیداری از هندوستان بدون دیدار از تاج محل کاری ناتمام به حساب آید.

‌ طراحی و ساخت بنای تاج محل

این آرامگاه که به افتخار ممتاز محل، تاج محل نامیده شده است، از سنگ مرمر سفید تزیین شده با سنگ‌های قیمتی چون یشم، کریستال، سنگ لاجورد، آمیتیست و فیروزه ساخته شده است. این سنگ‌ها، اشکالی پیچیده را با تکنیک پرچین کاری (pietra dura) ایجاد کرده‌اند. گنبد مرکزی این آرامگاه، ۷۳ متر ارتفاع دارد و با چهار گنبد کوچک‌تر دیگر احاطه شده است.

تاج محل چهار ستون یا مناره‌ی بلند و باریک نیز در چهار گوشه‌ی آن قرار دارند. طبق سنت‌های اسلامی، آیاتی از قرآن با خط خوش بر ورودی قوسی‌شکل آرامگاه و بخش‌های دیگری از این مجموعه حکاکی شده است. درون آرامگاه، اتاق مرمرینی هشت‌ضلعی وجود دارد که با حکاکی‌ها و سنگ‌های قیمتی تزیین شده و تُهی‌گور (مقبره‌ی نمادین) ممتاز محل در آن قرار دارد. تابوت‌دان سنگی وی که پیکر ممتاز محل در آن قرار گرفته است در قسمت پایین‌تر و هم سطح باغ قرار دارد.

بقیه‌ی مجموعه‌ی تاج محل شامل وردی اصلی از جنس ماسه‌سنگ قرمز و باغی مربعی‌شکل است که با استخرهای باریکی از آب به چهار قسمت تقسیم شده است. این باغ به سبک باغ‌های ایرانی ساخته شده است. یک مسجد ماسه‌سنگی قرمز رنگ و بنایی مشابه آن تحت عنوان «جواب» یا «آینه» هم راستا با آن در این مجموعه قرار دارد.

حقایقی جالب درباره‌ی تاج محل

داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در مورد این بنای باشکوه مطرح می‌شود.

در یکی از این داستان‌ها نقل شده است که شاه جهان، دستور داده تا دست معماران بنا را قطع کنند تا دیگر کسی نتواند مانند آن را بسازد یا می‌گویند وی قصد داشته تا مقبره‌ای دیگر برای خود بسازد که تمام آن از سنگ مرمر سیاه باشد.

این مقبره با اشیاء و وسایل مجلل و باشکوهی نظیر فرش‌های ایرانی و چراغ‌ها و شمعدان‌های زرین زینت داده شده بود.

در میان عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان، بدون شک تاج محل زیباترین آن‌ها است.

تاج محل گاهی با عنوان تاج قصرها نیز شناخته می‌شود، چرا که زیبایی و شکوهش وصف‌ناپذیر است.

تاج محل نمادی از عشق بین شاه جهان و همسر محبوبش ممتاز محل است که هنگام تولد چهاردهمین فرزندش از دنیا رفت.

ساخت این بنا یک سال بعد از مرگ ممتاز محل آغاز شد و حدود بیست سال طول کشید.

شاه جهان علاوه بر ممتاز محل دو همسر دیگر به نام‌های قندهاری بیگم و عزالنساء بیگم داشت، اما ممتاز محل همسر محبوب وی بود.

نام واقعی شاه جهان، خرم شهاب‌الدین محمد و نام واقعی ممتاز محل، ارجمند بانو بیگم بود.

استاد احمد لاهوری معمار اصلی ساخت این بنای باشکوه بود.

تاج محل بنای عظیمی است که اساسا از مرمر سفید مکرانای راجستان ساخته شده است. در ساخت آن از یشم سبز پنجاب، یشم و کریستال چین، فیروزه‌ی تبت، سنگ لاجورد افغانستان، یاقوت کبود سری‌لانکا و عقیق عربستان استفاده شده است. در مجموع، ۲۸ نوع سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی در ساخت این بنا به کار رفته است.

رنگ نمای این بنای دیدنی در ساعات مختلف روز تغییر می‌کند. از خاکستری و زرد و گرفته تا کرم و سفید خیره‌کننده.

این مجموعه مساحتی معادل  ۱۷ هکتار را در بر می‌گیرد. ارتفاع گنبد اصلی آن ۷۳ متر و ارتفاع مناره‌های آن ۴۰ متر است. این بنا از یک سازه‌ی بیست طبقه بلندتر است.

مقبره‌ی شاه جهان و ممتاز محل در داخل بنا قرار دارد. مقبره‌ی بزرگ‌تر برای پادشاه و مقبره‌ی کوچک‌تر برای ملکه است. ۹۹ نام خداوند در اطراف مقبره‌ها حکاکی شده است.

تاج محل به نحوی ساخته شده که برای حفظ استحکام خود نیازمند جویبار کوچکی از رود جمنا است. اما با وجود مشکلاتی نظیر خشک شدن رود، نگرانی‌هایی برای آینده‌ی تاج محل وجود دارد.

بسیاری از سنگ‌های قیمتی به کار رفته در بنا غارت شده‌اند. به نظر می‌رسد انگلیسی‌ها در جریان شورش سال ۱۸۵۷، بخشی از این سنگ‌ها را دزدیده‌اند.

مناره‌های تاج محل کاملا نود درجه با افق نیستند و کمی رو به بیرون انحراف دارند. به این دلیل مناره‌ها به این شکل طراحی شده‌اند که در صورت وقوع زلزله، به سمت بیرون سقوط کرده و باعث خرابی دیگر قسمت‌های بنا نشوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر خواهشمند است با شماره ۸۸۳۷۷۵۰۷-۰۲۱ و یا ۳۶۶۸۹۵۳۰-۰۳۱ خانم قربانی تماس حاصل فرمایید.