ویزای شنگن ؟!!

در سال ۱۹۸۵ میلادی در روستای شنگن در کشور لوکزامبورگ قراردادی امضا شد که طی آن مرزهای 5 کشور لوگزامبورگ، آلمان غربی، بلژیک، فرانسه و هلند برداشته شد. با عضویت سایر کشورها در این معاهده بنا شد تا سیاست های هماهنگ در زمینه امنیتی، اطلاعاتی و صدور روادید اتخاذ شود.

نکته قابل توجه این است که تمامی کشورهای عضو، در قاره اروپا قرار دارند که برخی از آنها به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده اند. حوزه شنگن و حوزه یورو در برخی کشورها با هم تفاوت دارند.

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی عضو پیمان شنگن هستند:

1- اتریش 2- بلژیک 3- جمهوری چک 4- دانمارک 5- استونی 6- فنلاند 7- فرانسه 8- آلمان 9- یونان 10- مجارستان 11- ایسلند 12- ایتالیا 13- لتونی 14-لیختن اشتاین 15- لیتوانی 16- لوگزامبورگ 17- مالتا 18- هلند 19- نروژ 20- لهستان 21-پرتغال 22- اسلواکی 23- اسلوونی 24- اسپانیا 25- سوئد 26- سوئیس

– کشورهای رومانی، بلغارستان، قبرس و کرواسی در حال عضویت در این معاهده هستند.

– جزایر قناری، جزایر آزور و جزایر مادیرا عضو این معاهده محسوب می شوند.

– کشورهای انگلستان و ایرلند عضو این معاهده نیستند. بریتانیا با تایید نهایی خروج از اتحادیه اروپا از جمع این کشورها نیز خارج خواهد شد.

آیا شما به ویزای شنگن نیاز دارید؟

ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…)، همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی می توانند بدون نیاز به ویزا به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند. در صورتی که شما پاسپورت کشور دیگری را دارید می توانید از مزایای آن استفاده کنید.

شما می توانید با خرید پاسپورت دومینیکا به بیش از 120 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید و ویزای آمریکا، کانادا و استرالیا را 10 ساله دریافت کنید.

***

بسیاری تصور می کنند که اخذ ویزا شینگن به معنی تضمین ورود به شینگن می باشد. اما در واقع ویزا به معنی تضمین رسیدن به مرز شینگن می باشد. پس از آن تصمیم با مقامات مرزی شینگن می باشد. که به شما اجازه ورود یا به هر دلیلی از ورود شما جلوگیری کنند.

داشتن ویزای شینگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شینگن نیست.

یعنی اگر شما ویزای شینگن خود را از یونان گرفته باشید اما از فرانسه وارد شینگن شوید، مقامات مرزی شینگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود ندهند. و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شینگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

* در مرز شینگن قانونا حتی با دارا بودن ویزای شینگن مقامات می توانند از ورود شما جلوگیری کنند.*

مسافر برای ورود به شینگن باید آماده ارائه موارد زیر در صورت بروز شک مسئولین باشد :

– هدف سفر خود را مشخص داشته باشد.

– آدرس محل اقامت خود را داشته باشد.

– نشان بدهد هزینه کافی برای مخارج خود و بازگشت را دارد.

داشتن مدارک کافی هنگام ورود به مرزهای شینگن تضمینی برای هر فرد می باشد. تا مورد ناخوشایندی مثل مصاحبه یا بازداشت و بررسی سوابق وی قرار نگیرد.

انواع ویزای شنگن:

ویزای ترانزیت فرودگاهی (A): شما با اخذ ویزای شنگن تایپ A امکان ترانزیت فرودگاهی بدون ورود به منطقه شینگن در محدوده شینگن را خواهید داشت. یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.

ویزای ترانزیت (B): شما با اخذ ویزای شینگن تابپ B امکان ترانزیت در محدوده شینگن در کمتر از ۵ روز را خواهید داشت . یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از شینگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید. تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای توریستی (C): ویزای توریستی اجازه ورود به حوزه شنگن را به مسافر می دهد و مسافر حق تردد در کلیه کشورهای ناحیه شینگن را دارد. این ویزا کوتاه مدت است.

ویزای تجاری (D): ویزای تجاری به تجار و بازرگانان اجازه می دهد تا بتوانند در طی زمان مقرر بارها به شینگن وارد و از آن خارج شوند. این ویزا ها به صورت پلکانی (3 ماهه، 6 ماهه، 1ساله، 2 ساله، 3 ساله و چهار ساله) صادر می شوند و صاحب ویزا می تواند به دفعات به حوزه شنگن وارد شود.

روش خواندن ویزای شینگن:

ویزای شنگن

ویزای شنگن

 Valable pour: در صورتی که نوشته باشد “ETATS SCHENGEN” یعنی محدوده ی این ویزا کشورهای عضو شینگن هستند.

در صورتی که نوشته باشد “FRANCE + 1 TRANSIT SCHENGEN”: یعنی مسافر می تواند با یک ترانزیت در محدوده شینگن خودش را به فرانسه برساند.

در صورتی که نوشته باشد “FRANCE SAUF CTOM”: با این ویزا فقط می توان به فرانسه و کشورهای تابعه آن سفر کرد. و شامل محدوده ی شینگن نمی شود.

(Du (from: تاریخ شروع اجازه ورود به شینگن (ویزای شینگن از این تاریخ شروع می شود و مسافر مجاز به ورود به محدوده شینگن از این تاریخ به بعد خواهد بود).

(Au (to: تاریخ اتمام ویزا (تاریخی که باید تا آن تاریخ منطقه شینگن را ترک کنید).

Type de visa : نوع ویزا

Nombre d’entrees : تعداد دفعات مجاز به وارد شدن به شینگن که عبارت اند از:

– در صورتی که نوشته باشد “MULT” یعنی ویزای مولتیپل شینگن و در محدوده ی ویزا هر تعداد بار که بخواهید می توانید وارد کشورهای شینگن شوید.

– در صورتی که نوشته باشد “۱” یعنی ویزای سینگل ورود – یکبار ورود شینگن است. یعنی بعد از اولین خروج از شینگن دیگر نمی توانید به کشورهای شینگن وارد شوید، مگر پس از کسب ویزاهای جدید.

– در صورتی که نوشته باشد “۲” یعنی دوبار می توانید وارد شینگن شوید. پس از دوبار ورود و خروج باید ویزای شینگن جدید بگیرید.

Duree du sejour : این به معنی تعداد روزهایی است که می توانید در شینگن بمانید. اگر سفارت ویزای شما را به صورت “visa de circulation” صادر کند (که در طول یک سال یا بیشتر اعتبار دارد) عددی که می نویسند “۹۰ jours” خواهد بود و این یعنی شما در هر 6 ماه می توانید حداکثر ۹۰ روز در حوزه شینگن بمانید.

Delivre a : یعنی صادر شده از

Le : تاریخ صدور ویزا

Numero de passeport : شماره پاسپورت

Nom , Prenom : نام و نام خانوادگی دارنده ویزا

Remarques : اظهارات مختلف ای که باید در نظر گرفت.

ویزای کوتاه مدت شنگن

ویزای کوتاه مدت شنگن به منظور هدف خاصی مانند بازدید از اقوام، گردشگری، شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی، شرکت در نمایشگاه های تخصصی، درمان های کوتاه مدت و یا انجام برخی از امور تجاری، از سوی سفارت ها برای اقامت چند روزه تا سه ماهه صادر می گردد. به این ترتیب دارندگان این نوع از ویزا می توانند تا زمان اعتبار ویزای خود که حداکثر ۹۰ روز است با رعایت قوانین مربوطه در این منطقه تردد نمایند. به ویزای کوتاه مدت شنگن، ویزای نوع  C شنگن و یا ویزای توریستی شنگن هم گفته می شود. این ویزا که بیشترین درخواست را در میان ایرانیان دارد به فرد متقاضی اجازه اقامت کوتاه مدت در منطقه شینگن را با توجه به مدت اعتبار ویزا خواهد داد. ویزای شنگن نوع C خود به سه دسته جداگانه تقسیم بندی می شود:

ویزای یک بار ورود شنگن (Single-entry)

ویزای سینگل یا همان ویزای یک بار ورود به دارنده خود این امکان را خواهد داد تا تنها یک بار به حوزه شنگن ورود داشته باشد و حتی در صورتی که قبل از پایان مدت ‌زمان اعتبار ویزا از آن کشور اروپایی خارج شود، این ویزا منقضی خواهد شد. به بیان دیگر شما با داشتن ویزای سینگل می‌توانید در یک بازه معین فقط یک مرتبه وارد حوزه شنگن شوید. در این نوع ویزا در بخش “Number of entries” عدد یک یا single نوشته شده و همچنین مناطق مجاز برای ورود نیز در بخش “Valid for” بیان شده است.

ویزای دوبار ورود شنگن (Double-entry):

ویزای دابل تا دو بار ورود به کشورهای حوزه شینگن را برای شما مجاز خواهد کرد، این ویزا نیز دارای یک سری شرایط و محدودیت‌های خاص است. درواقع شرایط این ویزا نیز مانند ویزای یک بار ورود شنگن است البته با این تفاوت که با داشتن این ویزا شما تا دو مرتبه در محدوده اعتباری ویزای خود، اجازه ورود به کشورهای عضو شنگن را خواهید داشت.

ویزای چند بار ورود شنگن (Multiple-entry):

این ویزا برخلاف دو نوع دیگر به دارنده آن اجازه خواهد تا به تعداد دلخواه خود و به هر میزانی که نیاز دارد وارد منطقه شنگن شود. بنابراین این ویزا هیچ گونه محدودیتی در تعدد ورود و خروج به کشورهایی که در محدوده ی شنگن هستند ایجاد نخواهد کرد. تنها محدودیتی که این ویزا خواهد داشت مدت اعتبار این ویزا است که به ازای هر ۶ ماه ۹۰ روز می باشد.

ویزای بلند مدت شنگن

ویزای بلند مدت شنگن برای متقاضیانی صادر می شود که پیشینه دریافت ویزای کوتاه مدت را داشته اند. این ویزا به صورت پلکانی صادر می شود و اعتبار آن به ترتیب 3 ماهه، 6 ماهه، 1 ساله، 2 ساله، 3 ساله و 4 ساله است. معمولا این نوع ویزای برای تجار و بازرگانانی صادر می شود که نیاز دارند تا به دفعات به حوزه شنگن وارد شوند. بنابراین با برداشتن روند کاغذبازی های مداوم صاحب این ویزا می تواند در هر زمان که نیاز داشت به این حوزه سفر کند و دیگر روزها و هفته ها در انتظار دریافت ویزای کوتاه مدت نباشد.

ویزای چند بار ورود شنگن (Multiple-entry):

این ویزا برخلاف دو نوع دیگر به دارنده آن اجازه خواهد تا به تعداد دلخواه خود و به هر میزانی که نیاز دارد وارد منطقه شنگن شود. بنابراین این ویزا هیچ گونه محدودیتی در تعدد ورود و خروج به کشورهایی که در محدوده ی شنگن هستند ایجاد نخواهد کرد. تنها محدودیتی که این ویزا خواهد داشت مدت اعتبار این ویزا است که به ازای هر ۶ ماه ۹۰ روز می باشد.

 • اصل شناسنامه و ترجمه آن
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار از زمان سفر، حداقل 2 برگ سفید کنار هم، امضاء مسافر در صفحه دوم)
 • پاسپورت هاي قدیمی
 • اصل و ترجمه سندهای مالکیت (منزل مسکونی، زمین، باغ، ویلا، مغازه) به نام مسافر یا همسر مسافر
 • اصل و ترجمه مدارك شغلی
 • براي صاحبان شرکت هاي خصوصی: اصل و ترجمه رسمی آگهی تاسیس شرکت / اصل و ترجمه رسمی روزنامه آخرین تغییرات / اصل و ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت و تاریخ شروع به کار بر روي سربرگ شرکت با مهر / اصل و ترجمه رسمی کارت بازرگانی در صورت وجود؛
 • براي کارمندان شرکت هاي خصوصی: ترجمه تایید شده و یا اصل روزنامه رسمی تاسیس شرکت / ترجمه تایید شده و یا اصل روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت / گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت، تاریخ شروع به کار، میزان حقوق دریافتی و تاریخ شروع و اتمام مرخصی بر روي سربرگ شرکت با مهر رسمی به زبان انگلیسی، لیست بیمه 6 ماهه اخیر؛
 • براي کارمندان بخش دولتی: ترجمه رسمی آخرین حکم کارگزینی / ترجمه رسمی آخرین فیش حقوقی / ترجمه رسمی گواهی مرخصی؛
 • براي بازنشستگان: ترجمه رسمی حکم بازنشستگی / ترجمه رسمی آخرین فیش حقوقی؛
 • براي کسبه: ترجمه رسمی جواز کسب / ترجمه رسمی کارت بازرگانی در صورت وجود؛
 • براي پزشکان: ترجمه رسمی پروانه مطب / ترجمه رسمی کارت نظام پزشکی؛
 • براي مهندسان: ترجمه رسمی پروانه مهندسی / ترجمه کارت نظام مهندسی؛
 • براي ساختمان سازان: اصل و ترجمه رسمی پایان کار ساختمان / اصل و ترجمه رسمی جواز ساخت / اصل و ترجمه رسمی قرارداد همکاري / اصل و ترجمه رسمی کارت انبوه سازي.
 • برای دانش آموزان و دانشجویان: گواهی اشتغال به تحصیل و مدارك پدر خانواده
 • پرینت 6 ماهه حساب بانکی با مانده حداقل 100 میلیون تومان به زبان انگلیسی
 • گواهی مانده حساب بانکی (تمکن مالی) با مانده حداقل 100 میلیون تومان به زبان انگلیسی
 • ضمانت نامه بانکی به مبلغ حداقل 100 میلیون تومان جهت تحویل پاسپورتها الزامی است.
 • 2 قطعه عکس 3.5 در 3.5 رنگی جدید زمینه کاملا سفید تمام رخ

توضیحات

 • ترجمه مدارك بر عهده مسافر می باشد.
 • مدارك و ودیعه از زمان اقدام براي ویزا تا زمان برگشت از سفر بصورت امانت نزد آژانس می ماند.