یکی از کارت های بانکی خود را بردارید و به آن نگاهی بیاندازید. هر بانک طراحی مخصوص به خود و لوگوی ویژه ای دارد. اما یک لوگو بین تمامی کارت ها مشترک است. لوگوی آبی رنگ که لوگوی شبکه ی “شتاب” است. شتاب در واقع شبکه تبادل اطلاعات بانکی است. به این معنی که اطلاعات میان بانک های مختلف را هماهنگ کرده و این امکان را برای شما فراهم می کند که شما حتی از بانکی که صادر کننده کارت شما نیست، خدمات دریافت کنید. این شبکه “شتاب” شبکه ای ملی است که تنها در ایران فعال است. در حال حاضر به خاطر تحریم های بانکی علیه ایران، شبکه های تبادل بانکی بین المللی در ایران فعالیت ندارند. در واقع پشتیبانی شبکه تبادل بانکی کارت های بانکی مردم دنیا اغلب ملی نیست. بلکه بین المللی است. یعنی فردی که از بانک محله ی خود کارت دریافت کرده است، از آن کارت در سراسر دنیا می تواند استفاده کند. یا در تمام وب سایت های خارجی به راحتی خرید کند. از مشهور ترین شبکه های تبادل اطلاعات بانکی در دنیا، مستر کارت یا ویزا کارت است.

مزایاِ کارت های اعتباری:

۱- می توان خرید اینترنتی از فروشگاه های online  انجام داد و از سرویس های اینترنتی استفاده کرد.
۲- پس از هر خرید کد امنیتی را می توان تغییر داد.
۳- قابل تهیه برای همگان و بدون نیاز به ارائه مدارک شناسایی است.
۴- قابلیت استفاده در  فروشگاه های خارج از کشور و بسیار مناسب برای سفر.
۵- در همه ی ATM (عابر بانک ها) در سراسر دنیا می توان از آن استفاده کرد.
۶- قابلیت چک کردن مانده حساب بانکی و تراکنش ها بصورت Online از طریق سایت بانک.
۷- قابلیت استفاده برای ثبت نام دانشگاه ها و موسسات ، رزرو هتل ، ثبت نام آزمون ها ( ielts,tofel,) و …
۸- رزرو هتل و پرواز ارزان قیمت در سرتاسر دنیا با استفاده از آن امکان پذیر است.
۹- قابلیت شارژ در کمتر از ۴۸ ساعت از طریق کارگزار بانک
۱۰- عضویت ماهانه در سایت های اینترنتی جهت دریافت خدمات آن ها.
۱۱- پرداخت هزینه های سفارتخانه ها
۱۲- پرداخت شهریه دانشگاه های خارج از کشـــور
۱۳- خرید کلیه کتاب های خارجی از ناشران اروپایی و آمریکایی
۱۴- خرید انواع نرم افزار و بــرنامه های کامپیـــوتری
۱۵- امکان خرید کلیه اقلام تجاری و تبلیغاتی شامل پوشاک , وسایل شخصی , لوازم صوتی و ورزشی و …
۱۶- کــرایه ماشین …

تفاوت مستر کارت و ویزا کارت چیست؟

در واقع فرق زیادی با هم ندارند. اما بانک ها تمایزی بین آن ها ایجاد می کنند. مثال: ممکن است بانکی ویزا کارت با ارز دلار ارائه کند. یا بانک دیگر ویزا کارت با ارز یورو. یا کارت ها را به شکل های مختلف نامگذاری کنند (مانند: ویزا کارت کلاسیک، ویزا کارت سفید و …) در واقع بانک ها کارت های خود را بر اساس نوع دسته بندی می کنند.

جهانگرد این امکان را به شما عزیزان می دهد تا با کمترین هزینه و بالاترین دقت و امنیت، کارت اعتباری مورد نظر خود را دریافت کنید.

مستر کارت چیست؟

مستر کارت یک شرکت خدمات مالی آمریکایی است. در نیویورک قرار دارد و شرکتی چند ملیتی است. روش درآمدزایی آن به این صورت است که بوسیله پرداخت های بین بانکی تاجران، صادر کردن کارت های اعتباری به بانک ها یا اتحادیه اعتباری (که از نام “مستر کارت” برای خرید به صورت کردیت کارت استفاده می کنند) در آمد کسب می کنند.
مستر کارت پدیده ای جدید در زمینه مبادله های بین المللی است. استفاده از کارت های اعتباری امنیت مالی مسافر را تضمین می کند. حتی اگر کارت اعتباری مسافر دزدیده شود، مشکلی ایجاد نمی کند. چون کارت ها دارای کدی هستند که تنها صاحب آن از آن آگاهی دارد.

ویزا کارت چیست؟

شرکت ویزا، یک شرکت فناوری پرداخت‌های جهانی است  و سیاستش در جهت ترغیب مصرف‌کنندگان، کسب و کارها، بانک‌ها و دولت‌ها با استفاده از پول دیجیتال می باشد. ویزا کارت مهمترین محصول شرکت چند ملیتی ویزا است. این شرکت در ایالت کالیفرنیای آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده. در حال حاضر در سرتاسر جهان در زمینه ارائه خدمات الکترونیکی مالی فعالیت می‌کند. ویزا کارت هزینه پرداختی خدمات خود را از بانک هایی که خدمات آن را در سراسر جهان ارائه می دهند، دریافت می کند. ویزا کارت جایگزین پول نقد به همراه مسافرین است.