تاریخ فضانوردی

از زمانی که اولین موجود زنده به فضا سفر کرده است 63 سال می گذرد. تا کنون بیش از 540 فضانورد به فضا سفر کرده اند. با گسترش تکنولوژی و خارج شدن برخی از امکانات از محدودیت های نظامی و امنیتی، افراد بیشتری امکان سفر به فضا را خواهند داشت. طبق طرح های در دست اجرا نیز تا چندی دیگر گردشگری فضایی شکلی جدی به خود خواهد گرفت و رسما کار خود را آغاز خواهد کرد.

یوری گاگارین اولین انسانی بود که پایش به فضا باز شد. او در سفری 108 دقیقه ای دور زمین را چرخید و نامش را در تاریخ جاودانه کرد. امروزه نیز پایگاه فضایی روسی با همین نام متصدی اول تحقیقات و فن آوری در این زمینه در جهان است. اگر به لیست نخستین ها نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که اولین گردشگری فضایی، دنیس تیتو در آوریل 2008 با پرداخت مبلغ 20 میلیون دلار سفری 8 روزه به ایستگاه بین المللی فضایی داشت. نخستین گردشگر فضایی زن نیز یک ایرانی با نام انوشه انصاری ست که او هم با پرداخت مبلغی نزدیک به 20 میلیون دلار اقامتی 11 روزه در ایستگاه بین المللی فضایی داشت.

فضانورد باش!

اما چگونه می شود بدون پرداخت چنین مبلغی، همان تجربیات را داشت؟ چگونه می شود در بی وزنی کامل معلق شد؟ چگونه می شود فهمید که آیا غذاهای فضانوردان اصلا خوشمزه هستند یا نه؟ آیا لباس فضانوردان ضد شهاب سنگ است؟ چگونه می توان حس شکستن دیوار صوتی را دریافت؟ تمام این سوال ها، و صد ها سوال دیگر تنها یک جواب دارد. با جهانگرد، فضانورد شو.

دیدار از مرکزفضایی یوری گاگارن

لباس فضانوردی و قدم زدن در جاذبه های متفاوت

پرواز با هواپیمای مخصوص Zero Gravity و تجربه بی وزنی

آشنایی با تنها سرآشپز فضا

تجربه سانتریفیوژ و جاذبه ی چهار برابر

شکستن دیوار صوتی و پرواز آکروباتیک